Barevné svatební šaty aneb buďte originální

Když někdo vysloví slovo „svatba“, většina z nás si představí nevěstu v bílém… Přitom dnes je jen hrstka nevěst, které mají svatební šaty čistě bílé, bez jakýchkoliv doplňků, většina svateb se kombinuje s druhou doplňkovou barvou.

Bílá barva – barva čistoty

Bílá barva je barvou čistoty, nevinnosti, neposkvrněnosti… Bílé svatební šaty jsou tak výsadou západní kultury, ale také tradicí v Japonsku. Zbytek světa spíše holduje pestrobarevným svatebním šatům. Např. v čínské, vietnamské a indické tradici symbolizuje bílá barva smrt a je barvou duchů. A bílé je smuteční oblečení. Oponovat můžeme také tvrzení, že bílá barva je barvou nevinnosti – protože tou byla barva modrá, symbol Panny Marie – z toho také pramení další svatební tradice „mít něco modrého“.

saty3

Bílé svatební šaty každému nesluší

A přitom paradoxně ne každému bílá barva sluší, zvláště pak pokud je pokožka nevěsty „evropsky“ bledá, bílá barva mnohdy průsvitnou pokožku ještě umocní. Naopak je škoda, že zář bílé barvy zcela pohltí přirozenou krásu nevěsty, jednoduše všechny oslní bílá zářivá barva svatebních šatů, a krásná tvář nevěsty bude „až“ na druhém místě. Svatební šaty si vybírají také dámy, právě ty maminky nevěst v romantických šatech. Ty zcela jistě nezvolí styl bílých princeznovských svatebních šatů. Netvrdíme, že si nemohou vybrat bílé svatební šaty, ale minimálně smetanové ivory či champagne krémové svatební šaty jim budou více slušet. Nicméně nutno dodat, že hodně záleží na střihu šatů.

Slonovinová, krémová růžová či nevinná blankytně modrá

Smetanová Ivory, pudrová, písková, perlová, pastelová růžová, broskvová, jemně žlutá, blankytně modrá, anebo poslední dobou hodně oblíbená zelená mátová či meruňková… To jsou pastelové barvy, které nejsou příliš křiklavé, jsou něžné, romantické, hodí se pro nevěstu každého věku.

 

saty5 saty4

sv.modre

saty2 mint

champ

Za všechno může královna Victorie

Když tedy není bílá barva svatebních šatů od nepaměti, proč je nyní tradicí?

Královna Victorie, která si v únoru roku 1840 vzala za manžela svého bratrance Alberta a to právě v šatech, kterým dominovala bílá barva. Zvěst o královně zářící v bílých šatech se samozřejmě rychle roznesla, své udělaly i fotografie a každá žena toužila být ve svůj svatební den jako ona.

Královna Viktorie ale nebyla první královská krev, která si vybrala bílou barvu svatebních šatů. Až ona z nich ale dokázala udělat trend. Před ní bílé šaty oblékla ještě v roce 1406 královna Filipa Anglická a v roce 1559 Marie Sťuartovna. Zvláště u ní to bylo poměrně kontroverzní rozhodnutí vzhledem k faktu, že bílá barva byla také ve Francii barvou smutku a truchlení.

V dobách královny Viktorie ale spousta dívek a žen o bohatých bílých šatech pouze snila. Ne každý si je mohl dovolit, protože bílé šaty se špatně udržují, lze na nich nejvíce vidět opotřebení a k mnoha dalším příležitostem se (především ty bohatě zdobené) příliš nehodí. Bílé šaty na nevěstě proto dříve signalizovaly také fakt, že rodina takzvaně „má na to“, aby si mohla dovolit vyhodit peníze za šaty na jednu příležitost. Největší rozmach bílých svatebních šatů tak na sebe nechal čekat ještě poměrně dlouho po tom, co z nich královna Viktorie udělala hit. Plně se tento zvyk rozvinul až po druhé světové válce. Se zvyšující se životní úrovní si bílé šaty na jediný den mohlo dovolit více a více nevěst a časem se staly naprosto běžnými.

Červená, fialová, cyklámová, zelená, tyrkysová anebo černá?

Stačí si prohlédnout kolekce světových módních návrhářů svatebních šatů, které potvrzují, že nejen bílá je svatební barvou. Módní návrháři vycházejí z dlouholetého poznání, že zářivě bílá barva málokomu sluší a proto se věnují návrhům barevných svatebních šatů. Takové svatební šaty pak najdete na světových veletrzích.

Téměř každá nevěsta chce bílé šaty (nikoliv si přeje bílé šaty), protože takové měla její máma, protože nevěsta musí být prostě bílá, a protože co by tomu řekli sousedé či rodina … I to jsou argumenty budoucích nevěst… Naštěstí doba je nekonvenční a tudíž přicházejí nevěsty, které nechtějí „jít s davem“, chtějí být originální a v neposlední řadě hledají svatební šaty, která jim skutečně sluší, barvu neopomínaje.

saty

cerna19

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.