Fotograf na svatbě

… aneb jak vybrat svatebního fotografa

Vzpomínky na svatbu Vám sice nikdo nevezme, ale proč je nezvěčnit na fotografiích? Svatby bez fotografů si již nedokážeme představit, svatební fotografie Vám budou připomínat Váš Velký den.

Výběr svatebního fotografa pro vytvoření svatebních fotografí do rodinného alba je v dnešní době náročná věc, jistě jich ve svém okolí znáte několik a když se poptáte „strýčka Googla“, tak jich Vám vyjede nespočítaně. Váš Velký den se však již nedá zopakovat, tudíž musíte na svého fotografa spoléhat, aby dokázal zachytit a zvěčnit vše co si představujete, možná více než to :).

Jak tedy vybrat svatebního fotografa?

Poptejte se svých známých, s kým mají zkušenosti, kdo se jim osvědčil.

Stanovte si, kolik do něj vlastně chcete investovat, platí zde, že cena je úměrná kvalitě (ti nejznámější svatební fotografové si berou cca 15.000 Kč na celý den nebo pokud máte nějakého známého, co se focením zabývá amatérky a líbí se Vám jeho fotografie, tak Vám bude třeba fotit za pozvání na svatbu :) ). Dále je o financích i informace, zda je cestovné zahrnuto v ceně, případně kolik si bere za km, kdyby byl fotograf z druhé strany republiky, aby Vás to nezruinovalo :) .

Zkušenost se svatby kamarádky

Má aktuální čerstvá zkušenost (svatba 2015) ze svatby kamarádky, je taková, že vybraná a již v okolí známá fotografka nejprve v ateliéru udělala snímky pro svatební oznámení, které pak i navrhla, takže si je nechala nevěsta jen natisknout.

Ve svatební den pak strávila s nevěstou čas od samotného rána, tj. od svatebních příprav v domě, byla při jejím líčení, česání i oblékání a poté co odjela na obřad. I když byla fotografka u nevěsty pořád jako její stín, stihla fotografovat i ostatní svatebčany. Kromě běžných fotografií vytvořila spoustu momentek, detailních svatebních fotografií, které se svatbou souvisí (vázání šněrovačky, navlékání podvazku, připínání voniček svatebčanům, svatební holubice, koule na noze novomanžela ale také štěbetání družiček). Po sňatku strávila s novomanželi 2hodiny fotografování jen jich samotných v přírodě, samozřejmě zůstala na oběd až do prvního tance, po něm ještě fotografovala různé skupinky novomanželů s rodinami, nevěsty s družičkami atd. Po jejím odchodu se o fotografie postarali kamarádi, takže svatebních fotografií ze svatby jsou tisíce :). Svatební fotografie a vše kolem nich stály 8000,-Kč, což je na kvalitu fotografky, množství fotografií a její opravdu velkou kreativitu a fantazii krásná částka.

FotografPokud je to možné, podívejte se na jeho práci, musí se Vám hlavně líbit jeho styl focení. To jsou vlastně hotové fotografie, to jak vypadají. Na internetu se většinou prezentují pouze těmi nejlepšími fotografiemi, doporučuji si vyžádat fotografie z celé svatby, abyste viděli, jak jsou upravené fotografie i mimo ty nejlepší.

Dále je důležitá kvalita fotografa a tu nepoznáte podle drahého foťáku :) . Kvalitní fotograf by měl fotografiemi umět vyprávět příběh, zachytit emoce a osobnost člověka. Musí umět fotit reportáže, portréty, detaily.

Dále se rozmyslete, co všechno vlastně budete chtít fotit. Někteří fotografové nabízejí balíčky služeb, například focení obřadu s následným focením portrétů nebo focení ranních příprav až po krájení dortu. To také souvisí s cenou, čím časově kratší balíček, tím samozřejmě bude levnější.

Jakmile si nějakého fotografa vyberete, domluvte si s ním schůzku ještě před svatbou. Dohodnete s ním případně detaily a představy, ale hlavně se seznámíte. Přece jenom usmívat se na úplně cizího člověka nemusí být pro všechny příjemné.

A nebojte se ho ptát – např. Jakou dobu s námi strávíte? Jaký je příplatek za hodinové focení navíc? Kolik stojí cestovné? Kolik dostaneme fotografií? V jakém rozlišení dostaneme fotografie na DVD? Dostaneme fotky v tištěné podobě a v jaké kvalitě a jak velké? Kdy budou fotky hotové? Kdo vlastní práva k fotografiím? Dostaneme písemnou smlouvu?

Přeji dobrý výběr fotografa :)

Svatební portál Vezmemese.cz doporučue:

Aneta Coufalova Photographer

Ywonn photographer

Leave a Comment

Your email address will not be published.