Jak správně šněrovat svatební šaty

Jednou z milých povinností družičky či maminky je oblékání nevěsty. Ono totiž navléci na sebe několik vrstev oblečení, navíc bez úhony svatebního účesu či makeupu není nic jednoduchého. A zavázat si šněrovačku na zádech opravdu nevěsta nezvládne!

Při předávání svatebních šatů ve svatebním salónů povětšinou svatební asistentka nevěstě vysvětlí, jak správně šaty obléci, jak správně zavázat šněrovačku. Nicméně teorie je jedna věc a praxe věc druhá.  Svatební šaty se šněrují stejně jako se váže šněrovačka na některé plesové šaty.  Největší chybou je, pokud se někdo domnívá, že se šaty šněrují zespoda.  Majitelky svatebních salónů podle vrácených šatů s obráceně vázanou šněrovačkou by mohly povídat.

Jak tedy správně obléci svatební šaty a uvázat šněrovačku? Nejprve si nevěsta oblékne spodnici. Poté jí družička pomůže obléci svatební šaty – vždy přes hlavu. Jakmile jsou šaty oblečené, je nutné je dopasovat na správné místo. Boční švy musí být souměrně na bocích, velkou pozornost věnujeme dekoltu, prsům.

Zatímco si nevěsta šaty přidržuje na prsou (aby nesjely dolů, nebyly nakřivo apod.), navlékneme šněrovačku do horních dírek s tím, že oba konce by měly být stejně dlouhé. Pokud nebude šněrovačka dostatečně dlouhá, mohlo by se nám stát, že na konci nepůjde uvázat. Provlékneme šněrovačku cik cak pár dalších dírek směrem dolů. Poté se vracíme na vrchní dírky a utahujeme. Opět navlékneme další dírky a opět se vracíme zpět výše a utahujeme. Takto postupujeme až dolů. Věnujeme pozornost tomu, aby šněrovačka nebyla přetočená, překroucená, šla vždy stejným směrem, vždy stejným směrem se křížila. Ve svatebním salónu zkušená svatební asistentka bude postupovat jiným způsobem. Šněrovačku navlékne celou a poté dvěma prsty šněrovačku utahuje, dalšími dvěma prsty ji posunuje a takto prsty klade níže a níže až je šněrovačka dostatečně utažená. K tomu je ale nutná jistá zručnost.

Hotová šněrovačka by měla by vytvářet úhledný trojúhelník. Šaty tak i zezadu působí elegantním dojmem. Dole šněrovačku svážeme a  dáme dovnitř. I zde se svatební asistentky setkávají s chybou, kdy mašle zůstává nahoře na šatech. Nepůsobí to hezky, navíc je to i nepraktické, o mašli se může nevěsta zachytit, může se jí rozvázat.

Podívejte se na pěkně zpracované video, jak váže šněrovačku asistentka ve svatebním salónu:

One thought on “Jak správně šněrovat svatební šaty

  1. Anonym napsal:

    Super, děkuji za názornou ukázku, jdu na ples a šněrovačka nás dostala :( Alžběta!

Leave a Comment

Your email address will not be published.