Nejen žlutá je slunečnicová svatba

Tak jako slunečnice každý den otáčí se za sluncem … zpívá se ve známé české písničce… Patříte mezi milovnice majestátné a silné květiny s povětšinou jasně žlutými okvětními lístky? Plánujete-li svatbu v létě, nebude vůbec problém mít zrovna „slunečnicovou svatbu“…

Slunečnice je pro někoho všední kytka, pro jiného symbol léta, ale zejména je to květina s velmi zvláštním „chováním“ a proto stojí za to, napsat si o ní pár řádků navíc …

To, co se někdy nazývá květ, je ve skutečnosti velké květenství složené z více květů, nahloučeným vedle sebe. Květy jsou dvojího druhu: výrazné jazykovité květy, umístěné na kružnici na okrajové části úboru, bývají žluté, ale někdy až oranžové či do hněda. Tyto květy jsou však pouze sterilní a slouží k přilákání hmyzího opylovače. Druhé, trubkovité květy, jsou ve vnitřní části úboru.

Trubkovité květy uzrávají v plody, běžně zvané slunečnicová semínka. Ve skutečnosti se však nejedná o semena v pravém slova smyslu, ta jsou uzavřena pouze uvnitř v tvrdém nepoživatelném pouzdru.

Trubkovité květy jsou uspořádané v květenství spirálovitě a každý kvítek je k dalšímu orientovaný přibližně ve zlatém úhlu (~137°). Přitom vzniká vzorek tvořený levotočivými a pravotočivými spirálami, kde počet levých a pravých spirál jsou po sobě jdoucí Fibonacciho čísla. Většinou mívá 34 spirál v jednom směru a 55 ve druhém.

slunecnice6Otáčí se za sluncem?

Otáčení za sluncem, čili heliotropismus, je známý jev, který se o slunečnici traduje. Ve skutečnosti se vyskytuje pouze u poupat, nerozvinutých květenství. Při východu Slunce se všechny slunečnice v této životní fázi natáčí na východ a postupně „putují“ po obloze na západ. V noci se opět vrací na východní pozici.

Pohyb způsobují motorické buňky ve stonku pod květenstvím, v části stonku nazývané pulvinus. Když se květenství začnou otevírat, stonek ztuhne. Většinou zůstává ve východní pozici. Ke slunci se dokonce určitým způsobem natáčí i listy.

Družičky – barva Vaší svatby?

Začněme naši svatební inspiraci nezvykle barvou družiček Vaší svatby. Asi Vás překvapí, s jak velkou škálou barev lze květy slunečnice skloubit. Možná ještě nejste rozhodnutá, jaká bude případná druhá doplňková barva Vaší svatby a tak třeba Vám napoví fotografie družiček a možné barevné sladění barev na slunečnicové svatbě …

Červená svatba se slunečnicemi Žlutá svatba se slunečnicemi

slunecnice_druzic

slunecnice_druzicky_zluta

 

Nevěsta půjde příkladem?

Nevěsta v bílých šatech s žlutou kyticí slunečnic se asi nabízí nejvíce. Ale co takhle jít dále a do hloubky a doladit i doplňky? Žluté svatební střevíčky či tenisky (?) … žlutá svatební kabelka … žlutá čelenka či vlásenky se žlutými kamínky do vlasů …  myslíte to opravdu se slunečnicí vážně? Nezapomeňte na slunečnicový podvazek :)

 slunecnice7

     Slunečnice kvete od července do srpna. Plánujete-li Vaši svatbu spíše ke sklonku léta, inspirací Vám může být nevěsta s družičkami sladěnými v teplých, podzimních barvách – žlutá, oranžová, červená a hnědá. Slunečnicová svatba v teplých dnech babího léta Vás zahřeje na těle ale i na duši, bude lahodit Vašemu oku.

Svatební kytice ze slunečnic?

Vaše svatební květina nemusí být výhradně ze slunečnic, i když taková bude také hezká. Šlechtěné slunečnice bývají v různých barvách, které se mohou v kytici nakombinovat. Kytice ze slunečnic vypadá pěkně v kombinaci s modrými, bílými ale také fialovými a tmavě červenými květy.

Ženich nemusí být v černém

slunecnice236

Žlutá barva květů slunečnice dovolí ženichovi vybírat mezi více barvami obleků. Kromě klasického černého svatebního obleku se nemusí bát sáhnout po šedém, hnědém, smetanovém či bílém obleku. Samozřejmě vezme-li v potaz celkovou barevnost svatby.  Kravata již bude decentní, nevykřičená. Korsáž pro ženicha případně svědky vyrobí floristka z malých slunečnic. Sladí-li se k ženichovi jeho družby, celkový dojem bude perfektní.

Svatební dekorace žluté slunečnicové svatby

Jak jsme si již řekli, slunečnice kvete v létě, některé druhy slunečnic na začátku podzimu. Bude-li Vaše svatba právě v tomto termínu, máte vyhráno. Slunečnice bude dostatek v různých barvách a druzích, tedy i v různých velikostech, a tím pádem také za dobrou cenu. Pokud máte možnost si slunečnice vypěstovat také sama, což je velmi jednoduché – slunečnice je nenáročná rostlina, využijte ji, ušetříte další korunky.

Svatební tiskoviny – aneb hrátky s papírem

Svatební oznámení, pozvánky ke stolu, jmenovky pro zasedací pořádek u stolu, menu, poděkování za svatební dary, či poděkování za účast na svatbě, to vše bude se nepochybně neobejde bez slunečnic. Slunečnice se perfektně kombinuje např. s jutou. Znáte techniku quilling? Nbo alespoň scrapbooking či cardmaking? Díky těmto technikám si můžete vyrobit sama své svatební tiskoviny. Stačí pohledat na internetu a originální svatební oznámení či pozvánky ke stolu budou všichni obdivovat!

slunecnice2

Svatební tabule

Svatebnímu stolu dominují – jak jinak – slunečnice … ve vázách, v dekoračních skleněných koulích naplněných vodou, s kameny, vodními perlami, které koupíte v různých barvách… či s plátky citrónu … Květ slunečnice za kroužkem na ubrousek, který se bude hodit jak žlutý, hnědý či v barvě svatby, ale určiě nebude problém koupit ubrousky s dezénem slunečnic.

slunecnice_citrony slunecnice9slunecnice5

Nezapomeňte nazdobit svatební židle a bránu a olemovat cestičku novomanželům a svatebčanům:

slunecnice_brana

Nejen barvy, ale také uspořádání na stolech může být jako slunečnice …

      Dekorace v podobě zavěšených láhví, sklenic či džbánů je poslední dobou velmi oblíbené. Není divu, jsou jednoduché na výrobu, levné a přitom krásné. Vaším úkolem bude do Vaší svatby nasbírat stejné láhve třeba od sirupu, koupit stuhy či jutové provázky a zajistit dostatečné množství řezaných či sušených slunečnic.  V den svatby se pak Vaše svatební dekoratérky vyřádí, protože se jim budou tak skleněné závěsy líbit, že je pověsí úplně všudu – na stromy, na židle, na bránu… Stejně krásné budou dekorační svatební koule z mnoha slunečnich. Nezapomeňte nazdobit svatební bránu, i na ni můžete použít jak řezané živé slunečnice, tak suchou vazbu.

Máte-li možnost, namísto textilních žlutých okvětních lístků použijte opravdové okvětní lístky ze slunečnic…

09d0beee-4253-4d02-a054-ad3eea5fa5cc

Svatební dort a mlsání

Svatební dort, zákusky a další svatební dobroty snad ani nemohou vypadat jinak než slunečnicově :). Cukrářka bude nadšená dáte-li ji volnou ruku.

VezmemeSe.cz svatební inspirace – fotografie žluté slunečnicové svatby – nechejte se unášet Svatbou ze slunečnic!

slunecnice_kolaz_2

zdroj: Wikipedia, Pinterest

One thought on “Nejen žlutá je slunečnicová svatba

  1. Pajule napsal:

    Mám kamarádku která snad odjakživa miluje slunečnice, svatbu chystá do žluta, a pro mě je toto inspirací jak ji dekorace vylepšit!

Leave a Comment

Your email address will not be published.