Plán svatby aneb co všechno zařídit na svatbu

Plán svatby – svatba krok za krokem

Aby byl Váš velký den bez zbytečných starostí a aby se vše vydařilo tak, jak má, je potřeba si vše pečlivě naplánovat. Pokud se teprve chystáte začít s přípravami je vhodné si vytvořit tzv. „svatební diář“, aby jste na nic nezapomněli. Takový stručný svatební diář, podle kterého bude plánování určitě jednodušší, Vám pomůžeme nastínit v tomto článku. Pokud již máte zhruba promyšlený rozpočet a počet hostů, můžeme se směle pustit do příprav. Je pouze na Vás, jak pevné nervy máte a jak velkou časovou rezervu si připravíte.

Místo svatebního obřadu

Nejdůležitěším rozhodnutím, od kterého se bude vše odvíjet je bezpochyby místo a typ obřadu. V dnešní době se už obřad může odehrávat kdekoliv Vás napadne. Oddávající za Vámi mohou přijet klidně na Vaši oblíbenou louku, do parku, zahrady nebo si můžete zařídit obřad ve slavnostních sálech v historických objektech, které poskytnou nezpomenutelnou a monumentální atmosféru. Nezapomeňte si však vybraný termín včas zarezervovat na matrice, nejžádanější termíny jsou totiž i rok předem obsazeny.

Místo svatební hostiny

Místo hostiny je již vhodné vybrat dle místa obřadu. Velmi pohodlné je tyto dvě místa sloučit, odpadnou Vám poté starosti s transportem hostů a s velkými časovými prodlevami. Vybrané místo by mělo nějakým způsobem korespondovat nebo navazovat na místo obřadu.

Svatební oznámení

Svatební oznámení si můžete s trochou šikovnosti a fantazie vyrobit doma(pokud plánujete svatbu menších rozsahů) nebo zadat profesionální tiskařské firmě. V takových firmách si můžete vybrat z nepřeberného množství vzorů a sloganů. Oznámení rozešlete zhruba měsíc před termínem svatby.

Svatební šaty

Šaty… Element, který přitáhne nejvíce pozornosti a na který budou všichni svatebčané nejvíce zvědaví. Šaty si můžete zapůjčit salónu, koupit nebo nechat ušít dle vlastních představ. Učiňte tak však co nejdříve to půjde a choďte na pravidelné zkoušky, abyste se v den vyzvednutí vyhnula panice, když Vám velikost nepadne jako před půl rokem při objednávání.

Snubní prstýnky

Na snubních prstýncích nešetřete. V poslední době je časté, že si je snoubenci nechávají dělat v rámci úsporných opatření z chirurgické oceli nebo podobných kovů. V ideální případě však tento kroužek budete nosit až do konce života, takže se rozhodně vyplatí zainvestovat.

Svatební kytice

Svatební kytici objednává Váš nastávající muž. Nejlépe by měla být objednána dle stylu svatebních šatů a všeobecně dle květinové výzdoby a dekorací svatby. Dnes už Vás ve výběru nemusí omezovat roční období, takže i během zimní svatby si můžete hrdě nést kytici bílých tulipánů. A určitě nezapomínejte také přiobjednat kytky pro maminky v obdobném stylu.

Svatební dort

Koláčky, cukroví a svatební dort objednejte zhruba dva měsíce před svatbou(pokud se nechystá péct maminka nebo babička). Myslete na to, že cukroví budete ještě dodatečně rozdávat hostům, takže zajistěte jeho dostatečné množství.

Svatební dekorace

Na trhu seženete obrovské množství svatebních dekorací, které můžete přizpůsobit stylu Vaší svatby a bohatě s nimi vyzdobit vše od auta až po svatební tabuli.

Hudební doprovod na svatbě

Pokud se rozhodnete sloučit obřad i hostinu na jedno místo, máte zajištění ozvučení o něco málo jednodušší. V obvyklejších místech určených pro oddávání mají svatební pochod již předchystaný, ale raději se ujistěte předem. Hudební doprovod vybírejte podle typu a místa obřadu a následné hostiny a také podle složení svatebčanů.

Svatební fotograf, případně svatební kameraman

Aby jste se ze svého dne s velkým „D“ mohli radovat ještě dlouho potom, nezapomeňte zajistit profesionálního fotografa, eventuelně kameramana, kteří Vám zvěční každý okamžik obřadu.

Doprava a ubytování v místě svatby

Pokud si přejete jakýkoliv originální odvoz na obřad, je potřeba si jej také objednat dostatečně dopředu. Stejně jako důkladně naplánovat odvoz na/z obřad a hostinu. V neposlední řadě nezapomeňte zajistit ubytování pro přespolní hosty.

Nezbytné drobnosti

Všechny hlavní body již máme za sebou. Dále už je potřeba si dojednat všechny nezbytné drobnosti bez kterých se žádná svatba neobejde – objednat se ke kadeřnici, nakoupit doplňky ke svatebním šatům, případně šaty večer na převlečení(pokud nechcete celé odpoledne a večer trávit ve svatebních), objednat a vyzkoušet si líčení, vymyslet zasedací pořádek a konečně – uspořádat rozlučku se svobodou.

One thought on “Plán svatby aneb co všechno zařídit na svatbu

  1. Irena napsal:

    Moc pěkně sepsané, tohle jsem měla vidět před půl rokem, když jsme se brali, respektive před rokem a půl, když jsem svatbu začínala plánovat 😀 Musím říct, že takhle mě to stálo spoustu nervů a sil a hlavně času to všechno vyčišťovat a zařídit. Nehledě na to, že jsem děsně nerozhodná osoba, takže za sebe bych položku „Snubní prstýnky“ zvýraznila a posunula na místo „zařídit minimálně půl roku dopředu“, jinak by mohli ostatní dopadnout jako já, když jsem pořád nemohla najít dokonalé prstýnky (začala jsem je hledat dva měsíce před termínem), až jsem se rozhodla si je nechat vyrobit u Rýdla a dala mu tak doslova šibeniční termín téměř necelý měsíc. No… byly to nervy 😀

Leave a Comment

Your email address will not be published.