Zasedací pořádek na svatbě

Ať už chystáte malou nebo velkou svatbu, bude se Vám hodit zasedací pořádek na hostině.

Definitivní zasedací pořádek si připravte tak týden před svatbou, protože z vlastní zkušenosti vím, že jej budete měnit často :)

Rozmístění stolů

Při malé svatbě do 30-ti hostů se stoly umísťují do tvaru „T“, při větší svatbě (30-60 hostů) do tvaru „U“ a při velké svatbě nad 60 hostů do tvaru „E“. Pokud to prostory dovolí, je možné rozsadit hosty k samostatným kulatým nebo obdélníkovým stolům (6-10 hostů u jednoho stolu). Novomanželé vždy sedí na čestných místech, dále dle etikety k nim nejblíže sedí další významní hosté (rodiče, svědkové), nejdále od nich budou sedět například hudebníci, řidiči, fotograf atd.

Placement a jmenovky

Abychom hosty ušetřili trapného hledání místa hlavně u velkých svateb, je vhodné před vchod do místnosti umístit tzv. placement – schéma zasedacího pořádku. Hosté se na toto schéma podívají a ihned ví, kam mají zamířit a kde je jejich místo. A na stole nesmí chybět samozřejmě jmenovky. Nezapomeňte, aby ladily s barvou svatby, ale o nich někdy příště.

Zasedací pořádek

Jak jsem již psala, novomanželé sedí na nejvýznamnějších místech, nevěsta po pravici ženicha, ideálně zády ke stěně, aby měli přehled o celém prostoru. Vedle nevěsty má dle etikety sedět otec ženicha, vedle něj matka ženicha a případně svědek. Vedle ženicha má sedět matka nevěsty, vedle ní otec nevěsty a svědkyně. V dnešní době jsem se již setkala, že toto uspořádání není již striktně dodržováno, mnohdy sedí nevěsta vedle svého otce a ženich vedle své matky. Samozřejmě záleží jen na Vás, jak umístíte hlavní hosty.

Ostatní hosté dle etikety mají sedět od důležitých po méně důležité, dalším pravidlem je, že by měl na střídačku sedět muž-žena. Tady opět záleží na Vás, jak hosty usadíte, doporučuji poradit se s rodiči, abyste například neposadili znepřátelené tetičky k sobě :). Dle zasedacího pořádku se totiž bude odvíjet i zábava na Vaší svatbě.

Ke samostatným stolům se posazují celé rodiny, ale samozřejmě můžete stoly „namíchat“ z obou rodin, alespoň se rodiny rychleji spřátelí.

Na závěr

Připravila jsem pro Vás malou pomůcku k vytvoření zasedacího pořádku:

T UE

Leave a Comment

Your email address will not be published.